ورود اعضا ۱۳۹۸ سي ارديبهشت تاریخ: 22:30 ساعت:
En
تاریخچه تأسیس

تاریخچه تأسیس مرکز تحقیقات 


اولين گام: معرفي

بيمارستان فارابي اولين مركز چشم پزشكي در ايران و يكي از بزرگ‌ترين و معتبرترين مراكز درماني چشم است. با توجه به اينكه علاوه بر كميت فعاليت‌هاي درماني، تحقيق و توسعه از ضروريات مراكز آموزشي و دانشگاهي است، جمعي از اعضاي هيأت علمي اين مركز تصميم به تأسيس مركز تحقيقات چشم پزشكي گرفتند. در ابتدا، هيأتي با عنوان هيأت مؤسس تقاضاي تأسيس مركز تحقيقات چشم پزشكي را به رياست دانشگاه علوم پزشكی تهراناعلام نمودند. در مهر ماه سال 1379 هیئت موسس مركز تحقیقات چشم پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران از طرف رئیس دانشگاه ، آقای دكتر ظفرقندی به معاون پژوهشی وزارتخانه ، آقای دكتر ملك افضلی معرفی شدند تا با تأييد و راهنمايي جناب آقاي دكتر ملك افضلي گام‌هاي بعدي برداشته شود. این اعضاء عبارتند از : آقای دكتر هرمز شمس ، آقای دكتر علی صادقی طاری ، آقای دكتر محمدصادق فره‌وش ، آقای دكتر رضا كارخانه و آقای دكتر علیرضا لاشیئی.

دومين گام: تأسيس

موافقت اصولی تاسیس مركز در تاریخ 81/2/30 توسط وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی آقای دكتر پزشكیان صادر و اولین جلسه هیئت امنا مركز در تاریخ 30/5/81 در بیمارستان فارابی تشكیل شد . آقای دكتر علی صادقی طاری از طرف معاون پژوهشی دانشگاه آقای دكتر لاریجانی بعنوان رئیس مركز به رياست محترم دانشگاه آقای دكتر ظفرقندی معرفی شدند و ايشان آقای دكتر صادقی را در تاریخ 7/8/81 بعنوان رئیس مركز به رئیس دانشگاه معرفی كردند.

سومين گام: اجرا

آقای دكتر صادقی ، آقای دكتر لاشیئی را بعنوان معاون پژوهشی و آقای دكتر ملك مدنی را بعنوان معاون بودجه و توسعه نيروی انسانی مركز انتخاب كردند و تدوین نمودار سازمانی ، آئین نامه‌ها و رویه فعالیتها در مركز آغاز شد. همچنین مركز تحقیقات با ارائه خدمات مشاوره آمار و متدولوژی اقدام به تهیه و ارسال پروپوزال طرح‌های پژوهشی به دانشگاه كرد.

چهارمين گام: راه‌اندازي و توسعه‌ي فعاليت‌هاي پژوهشي

مركز با شناسايي و تشويق محققين و اعضاي هيأت علمي، فراهم كردن زيرساخت‌هاي لازم، برگزاري دوره‌هاي آموزشي و ارائه‌ي خدمات پژوهشي، محيطي را فراهم كرده است كه محققين و ساير افراد علاقمند به پژوهش‌هاي چشم پزشكي بتوانند در آن به فعاليت بپردازند. يكي از نخستين گام‌ها در اين راه تدوين برنامه‌ي استراتژيك(Strategic Planning) و مشخص شدن مسير مركز بوده است. نتيجه‌ي اين فعاليت‌ها، اجراي طرح‌ها و ارائه‌ي مقالاتي بوده است كه در ساير قسمت‌هاي اين مجموعه بخش‌هايي از آن معرفي مي‌شود.


مطلب روز
آرشیو اخبار
لینکهای مفید
مراکز چشم پزشکی
تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات چشم پزشکی فارابی می باشد.